Výměna pneumatik

Detail článku

Je na čase vyměnit zimní pneumatiky za letní. Během uskladnění je však nutné – i když s tím mnozí nepočítají – dbát na určitá pravidla, aby byly pneumatiky fit i pro další sezónu.

Než odmontujete kola z vozu, měli byste si je viditelně označit, abyste je v následující sezóně namontovali na správnou stranu. Dle hloubky profilu je však můžete prohodit mezi přední a zadní nápravou. Dojde tím k rovnoměrnějšímu sjížděni a pneumatiky vám déle vydrží. Aby vůbec nedošlo k nerovnoměrnému opotřebení pneu, doporučují výrobci prohození po osách, avšak při dodržení stejných stran. Jednoduše řečeno.. pravá přední za pravou zadní.. a levá přední za levou přední. „Míchání“, tedy výměna před kříž se nedoporučuje, může totiž dojít k výraznému zvýšení hlučnosti vozidla.

Než své pneumatiky uložíte k letnímu či zimnímu spánku, zvyšte v nich tlak o 0,5 baru. Dále zkontrolujte jejich povrch na nejrůznější poškození a odstraňte veškeré cizí předměty (například kamínky). Důležitá je také hloubka profilu, nesmí klesnout pod zákonem danou míru 1,6 mm pro letní pneumatiky a 3 mm pro zimní pneumatiky. Zkontrolujte také stáří. Aby zůstaly zachovány veškeré jízdní vlastnosti pneumatiky, je vhodné měnit je nejpozději po šesti letech, a to dokonce i v případě, že hloubka profilu je ještě vyhovující. Jejich stáří lze zjistit podle takzvaného čísla DOT, které najdete na jejich bočnici- např. číslo DOT 5004, znamená, že pneumatika byla vyrobena v padesátém týdnu roku 2004.

 

K uskladnění pneumatik se nejlépe hodí tmavé, chladné prostory jako například garáže nebo sklepy. Důležité je zamezit jejich styku s oleji, tuky a ředidly. Pneumatiky bez ráfku musí stát svisle, pokud jsou namontované na discích můžete je pověsit na zeď, položit je na podlahu na sebe (proložit kartonem) a nebo si můžete koupit speciální stojan. Pokud nemáte ani garáž, ani sklep a ani místo kde je uskladnit, je tu ještě možnost, že si je uložíte přímo v servisu. Většina servisů tuto službu nabízí a není ani nikterak drahá. Každopádně je lepší než stále zakopávat o pneumatiky na chodbě. A ještě jedna výhoda: až je budete příště zase měnit, nemusíte se namáhat s jejich nakládáním a vykládáním, prostě už na vás čekají.